האם זה בטוח לנסוע לפטרה?

אם אתם תוהים האם זה בטוח לנסוע לירדן ולטייל בפטרה, התשובה המהירה היא: כן. יחד עם זאת, החששות בנסיעה למדינת ערב מובנים לחלוטין, ואנו מבינים שמשיטוט מהיר ברשת הדברים יכולים להיראות מבלבל ולעיתים אף מפחידים (בדיוק כמו לשוטט ברשת לגבי מצב רפואי כלשהו). לכן שמנו פה את כל המידע שיסיר דאגה מלבכם ויענה על כל החששות שלכם, כך שתבינו באמת כמה בטוח זה לנסוע לפטרה.

רקע על פטרה

פטרה ממוקמת בדרום ירדן, במדבר הררי שומם המוקף במספר קטן של כפרים בדואים. היסטורית, האזור נשלט ע”י שבט הנבטים ובקושי היה מאוכלס. שבטים בדואים המשיכו לגור בפטרה לאורך כל ההיסטוריה עד שהתגלתה יחסית לאחרונה. האוכלוסיה המקומית עזבה את המקום לכפר חדש קרוב, ואתר פטרה הרשמי נפתח כאחד מאתרי הארכיאולוגיה המרשימים שיש לעולם להציע.

לאחרונה: 5 בפברואר, 2020

אז, האם זה בטוח לנסוע לפטרה?

בעוד אלפי תיירים פוקדים את האתר הרשמי בפטרה ללא חשש על בסיס יומיומי, הנה הסיבות מדוע אנו מאמינים שאין כל סיבה לדאוג כשמדובר על האם בטוח לנסוע לפטרה:

  • אין אזהרות מסע בדבר נסיעות לירדן

 

אין כל אזהרות מסע ממשרד החוץ האמריקאי או הבריטי לגבי ירדן בכלל ולגבי פטרה והאזור בפרט (בניגוד למדינות אחרות באזור). יש לנהוג כפי שנוהגים לפני כל נסיעה מתוכננת ולהתעדכן בחדשות ובערוצים הרלבנטיים, אך אין כל חשש לפחד לבקר בפטרה בהסתמך על העדכונים האחרונים.

  • תיירות היא המנוע הכלכלי של פטרה

חשוב להבין כי השבטים הבדואים החיים באזור פטרה מסתמכים כלכלית באופן כמעט מוחלט על התיירים שמגיעים לאזור, וחולקים להם כבד גדול. מכאן, שביטחון אישי וכללי בפטרה הוא גבוה מאד מאחר וזה אינטרס משותף של כל הקהילה המקומית בפטרה לשמור על בטחון התיירים.

  • פטרה המקור החשוב ביותר של תיירות ירדן

באופן דומה, פטרה היא החשובה ביותר מבחינת תיירות ירדן, בתור אחת משבעת פלאי תבל, לממשלה הירדנית יש אינטרס משמעותי להשקיע בבטחונה של פטרה. יש שם נוכחות מרשימה של כוחות ביטחון לצד צבא מאומן (שעובד בתיאום מלא עם צבא ארה״ב באופן כללי).

  • כל הטיולים המאורגנים מלווים ע״י איש ״משטרת התיירות״ של ירדן

כל הטיולים המאורגנים בירדן מלווים כל הזמן ע״י איש צוות מעולם התיירות. זאת על מנת לסייע בעניינים בירוקרטיים במידה ויש צורך, אך גם יכול להוסיף נופך נוסף של ביטחון למבקרים בפטרה.

  • אין כל תקדים או ראייה לכך שלא בטוח לטייל בפטרה

אין כל דיווח או תקרית ביטחונית מהעבר בנוגע למטיילים בפטרה והעיר האדומה, ולכן אין כל סיבה שתיירים לאזור ירגישו חוסר ביטחון.

איך מגיעים לפטרה?

אם ביטחון חשוב לכם, אנחנו ממליצים להגיע לפטרה יחד עם טיול מאורגן. כשמצטרפים לטיול מאורגן אתם נוסעים בראש שקט, בלי לדאוג לבירוקרטיה ובלי צורך לחשב את הוצאות הטיול השונות, למצוא מוניות, אוטובוסים ומדריך בפטרה.

במשך כל הזמן ילוו אתכם מקומיים בהתאם לחוק בירדן, חבר מ״משטרת התיירות״ מלווה כל קבוצה בירדן. לצד השקט הנפשי שמאפיין טיול עם קבוצה, זה בהחלט האופציה הזולה יותר ברוב המקריים. ניתן לראות את כל מגוון הטיולים לפטרה כאן tours to Petra here – כולם כוללים את מחיר כרטיס הכניסה לאתר פטרה בשווי $130, ולבחור את הטיול המתאים עבורכם.